adduzunkopru.org

 • Full Screen
 • Wide Screen
 • Narrow Screen
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size

Ne Mutlu Türk'üm Diyene . . . K.ATATÜRK

Abdi İPEKÇİ

E-posta Yazdır

Abdi İPEKÇİ
(D. 1929, İstanbul - Ö. 1979). Gazeteci, yazar.

İlköğrenimini gördükten sonra Galatasaray Lisesini bitirdi. Sonra bir müddet Hukuk Fakültesine devam etti. Yeni Sabah, Yeni İstanbul ve İstanbul Ekspres Gazetesi gibi çeşitli gazetelerde spor muhabiri, sayfa sekreteri ve yazı işleri müdürü olarak çalıştı. Ali Naci Karacan'ın çıkardığı Milliyet Gazetesinin yazı işleri müdürlüğünü yaptı.

Devamını oku...

Ahmet Taner KIŞLALI

E-posta Yazdır

Ahmet Taner KIŞLALI
Işık Kansu'nun 'Sorumlu Öğretmen' başlıklı makalesinden okuyalım:

Zile, 1939. Adını Ahmet Taner koydular. Ziraat Bankası veznedarı Hüsnü Bey ile ilkokul öğretmeni Lütfiye Hanım'ın çocukları. O Lütfiye Hanım ki 16 yaşında Cumhuriyet öğretmeni olarak eğitim ateşini yoksul, yorgun Anadolu'ya taşıyor.

 

Devamını oku...

Bahriye ÜÇOK

E-posta Yazdır

Prof. Dr. Bahriye ÜÇOK
İlk ve orta okulu Ordu'da, liseyi İstanbul Kandilli Kız Lisesi'nde bitirdikten sonra Dil ve Tarih - Coğrafya Fakültesi ile Devlet Konservatuarı opera bölümündeki öğrenimini aynı zamanda yürüttü. Samsun ve Ankara'da 11 yıl süren öğretmenliğinden sonra İlahiyat Fakültesi'nde asistan oldu. 1957 yılında doktora, 1964 yılında doçentlik sınavını verip İslam Tarihi bölümüne öğretim üyesi tayin edildi.

Devamını oku...

Cavit Orhan TÜTENGİL

E-posta Yazdır

Cavit Orhan TÜTENGİL
(D. 1921 Tarsus, Ö. 7 Aralık 1979 İstanbul) Türk akademisyen.
İlk ve ortaokulu Tarsus'da bitirdi. Lise eğitimini 1940 yılında İstanbul Haydarpaşa Lisesi'nde tamamladı. 1944 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünden mezun oldu. 1944-53 arasında Antalya ve Diyarbakır liselerinde Felsefe Grubu Dersleri öğretmenliği yaptı.

Devamını oku...

Çetin EMEÇ

E-posta Yazdır

Çetin EMEÇ
(D. 1935, İstanbul – Ö. 7 Mart 1990, İstanbul). Türk gazeteci.
Annesi Rabia Emeç, babası ise gazeteci, Demokrat Parti'nin kurucularından milletvekili Selim Ragıp Emeç'tir ve Zeynep, Leyla ve Aydın isimli üç kardeşi vardır. Bilge Emeç ile evlenmiş, Mehveş ve Memo isimli iki çocuğu olmuştur.

 

Devamını oku...

Doğan ÖZ

E-posta Yazdır

Doğan ÖZ
1934 yılında doğdu. 24 Mart 1978'de Ankara'da öldürüldü. Yurtsever bir Cumhuriyet Savcısıydı.
Şiirleri ölümünden sonra Biz Ölmeyiz adlı bir kitapta toplandı.

 

Devamını oku...

Eşref BİTLİS

E-posta Yazdır

Eşref BİTLİS
1933 yılında Malatya'da dünyaya geldi. 1952 yılında Kara Harp Okulu'ndan Teğmen rütbesi ile mezun oldu. 1966 yılında Kara Harp Akademisini tamamladı. Almanya'da dil eğitimini tamamladıktan sonra 1969 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi'nden mezun oldu. 1973'de Alman Harp Akademisi'ni tamamladı. Bir yıl Kara Harp Akademisi'nde başöğretmen olarak görev yaptı.

 

Devamını oku...

Gaffar OKAN

E-posta Yazdır

Gaffar OKAN
1952 yılında Sakarya'nın Hendek İlçesi'nde doğdu. İlk ve ortaokulu orada tamamladıktan sonra Ankara Polis Enstitüsü'ne girdi ve 1970 yılında görevine başladı. Ege Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu olan Okkan, İzmir, Eskişehir, Urfa ve 1993'de Mehmet Ağar'ın Emniyet Genel Müdürlüğü döneminde Kars'ta görev yaptıktan sonra Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'ne atandı.

 

Devamını oku...

Sayfa 1 - 2

 • «
 •  Başlangıç 
 •  Önceki 
 •  1 
 •  2 
 •  Sonraki 
 •  Son 
 • »

Özgürlük
Adalet
Eşitlik
Kardeşlik

Türkiye'nin İlk Özgürlük Anıtı

Duyurular

Uzunköprü'nün Tarihçesi


Buradasınız : Cumhuriyet Şehitleri